Smith secures second at national champs

Mount Maunganui surfer Kea Smith. Photo: Surfing NZ/Facebook.

A Mount Maunganui surfer placed second in the finals of the Women's Longboard Division at the 2017 National Surfing Championships at Piha.

Kea Smith contested her semi-final heat strongly on Wednesday, coming first with a score of 8.17.

However, in the finals it was Mischa Davis of Piha who took out the top spot, even though Smith had previously beaten her in their semi-final heat.

In the Over 55s Division, Mount surfer Phill Griffin also came close to winning the final, scoring an 8.0 point ride on one wave to almost knock the frontrunner Garry Pike (Piha) off his perch.

However, it wasn't to be, with one point separating the two at the podium, and Griffin settling for second.

The surf was the smallest of the week with a 1.0m swell and light variable winds for much of the day making a pleasant change from the relentless westerly winds experienced over the first three days of the competition.

While eight titles were awarded, the premier divisions of the Open Men's and Women's endured another lay day as organisers eye up a significant swell on the final two days of the event.

The swell is expected to remain the same size for today with a 1.0m swell. However the wind is forecasted to swing to the northwest and increase throughout the day offering deteriorating conditions. A call on the order of events will be made at 7am with a possible 8am start.

NATIONAL SURFING CHAMPIONSHIPS DAY FOUR RESULTS:

Under 16 Boys Semifinals

Heat 1

William Van der Beek (Mnt), 13.55, 1, Dylan Preston (Whmata), 12, 2, Tom Butland (Tara), 7.37, 3, Kora Cooper (Rag), 5.6, 4

Heat 2

Caleb Cutmore (Ham), 10.7, 1, Josef Jungwirth (Rag), 10.1, 2, Jayden Willoughby (Rag), 9.33, 3, Luke Griffin (Mnt), 8.73, 4

 

Under 16 Girls Semifinals

Heat 1

Gabrielle Paul (Auck), 7.03, 1, Estella Hungerford (Chch), 5.1, 2, Brie Bennett (Rag), 5.07, 3, Georgia Wederell (Mnt), 4.6, 4

Heat 2

Saffi Vette (Gis), 9.37, 1, Tegen Bishop (Chch), 5.77, 2, Stella Smith (Gis), 5.43, 3, Natasha Gouldsbury (Levin), 4, 4

Over 30 Women's Final

Donna Henderson (ChCh), 7.47, 1, Stephanie Leece (Piha), 5.47, 2, Margurite Vujcich (Hbay), 4.23, 3, Gina Kennings (Whmata), 3.1, 4

Over 40s Division Final

Heat 1

Alan Te Moananui (Kaik), 8.83, 1, Kevin Stanley - Hunt (Auck), 5.63, 2, Jhan Gavala (Auck), 3.63, 3, Andrew Robinson (Auck), N/S

Heat 2

Ben Kennings (WGM), 11.5, 1, Mike Mulcahy (Piha), 8.61, 2, JP Knight (Piha), 6.07, 3, Andrew Mann, 4.57, 4

Heat 3

Marc Moore (Auck), 123.5, 1, Deane Hishon (Rag) , 8.6, 2, Justin Bambery (Auck), 7.7, 3, Chris Fougere (Piha), 4.93, 4

Over 55s Division Final

Garry Pike (Piha), 11.5, 1, Phil Griffin (Mnt), 10.5, 2, Jack Griffith (Auck), 7.1, 3, David Storck (Piha), 3.43, 4

Over 60s Division Final

David Storck (Auck), 5.43, 1, Mike Trainer (Auck), 4.87, 2, Clive Barron (Piha), 4.5, 3, Rupert Newbold (Ocean Beach), 3.93, 4

Men's Longboard Round 1

Heat 1

Hugh Ritchie (Chch), 7.53, 1, Justin Bambery (Auck), 6.83, 2, Paul Halford (Mnt), 5.63, 3, Michael Gray (Auck), 4.43, 4

Heat 2

Zen Wallis (Piha), 14.13, 1, Phillip Morris (Auck), 11.77, 2, Sean Hovell (Gis), 5.63, 3, Cory Wood (Piha), 3.23, 4

Heat 3

Thomas Kibblewhite (Auck), 15.6, 1, Henry Hawke (Chch), 7.5, 2, Tane Wallis (Piha), 7.17, 3, Rupert Newbold (Ocean Beach), 4.93, 4

Men's Longboard Semifinals

Heat 1

Zen Wallis (Piha), 14.4, 1, Phillip Morris (Auck), 13.9, 2, Justin Bambery (Auck), 8.77, 3

Heat 2

Thomas Kibblewhite (Auck), 10.3, 1, Henry Hawke (Chch), 9.93, 2, Hugh Ritchie (Chch), 7.9, 3

Men's Longboard Final

Thomas Kibblewhite (Auck), 13.9, 1, Zen Wallis (Piha), 11.7, 2, Phillip Morris (Auck), 11.2, 3, Henry Hawke (Chch), 7.87, 4

Women's Longboard Semifinals

Heat 1

Kea Smith (Mnt), 8.17, 1, Mischa Davis (Piha), 7.87, 2, Kiri Binnersley, 4.83, 3, Estella Hungerford (Chch), 2.63, 4

Heat 2

Britt Kindred (Mur), 6.53, 1, Donna Henderson (Chch), 4.6, 2, Gabi Paul (Piha), 4.43, 3, Margurite Vujcich (Hbay), 3.2, 4

Women's Longboard Division Final

Mischa Davis (Piha), 9.33, 1, Kea Smith (Mnt), 6.5, 2, Britt Kindred (Mur), 5.43, 3, Donna Henderson (Chch), 2.17, 4

Under 18 Boys Longboard Division Final

Sam Sands (Chch), 8.23, 1, Tom Butland (Tara), 7.93, 2, Cody Lucas (Auck), 4.5, 3, Ethan Kelland, 2.17, 4

Under 14 Boys Division Final

Kora Cooper (Rag), 10.6, 1, Jayden Willoughby (Rag), 9.4, 2, Myka Black (Chch), 9.3, 3, Tom Robinson (Whngrei), 8.27, 4

Under 14 Girls Division Final

Brie Bennett (Rag), 11.8, 1, Ava Henderson (Chch), 8.47, 2, Natasha Gouldsbury (Levin), 4.77, 3, Alice Westerkamp (Auck), 2.13, 4



0 Comments

There are no comments on this article.

Leave a Comment

You must be logged in to make a comment. Login Now
Opinion Poll

Are you happy with a Labour/NZ First/Green coalition?

Yes, it’s good news for the country.
No, New Zealand is screwed.
Will have to wait and see what happens.

VOTE
VIEW RESULTS
Bay Today


 

The Lovely Mount Maunganui beach. Photo: Denis Player.

Send us your photos from around the Bay of Plenty. kendra@thesun.co.nz