Finalists announced for the 2019 BOP sports awards

Finalist for the Sportswoman of the Year award Eva Morris. Images: Supplied

Junior athletes, international sports stars, coaches, officials and volunteers are among the 74 finalists of the 2019 Bay of Plenty Sports Awards.

Now in its 51st year, the Bay of Plenty Sports Awards celebrates all aspects of sport from grass roots volunteers through to elite athletes.

Over 130 nominations were received for 17 awards categories including the top honours of Sportsman and Sportswoman of the Year and Supreme Award.

Among the individual finalists for 2019 are Black Ferns captain Lesley Elder, synchronised swimmer Eva Morris, golfer Luke Toomey, and All Blacks flanker Sam Cane who stage a remarkable comeback after suffering a broken neck in October 2018.

Finalists in the open team category include the women’s and men’s white water rafting teams who placed first and third respectively at the World Rafting Championships. They go up against the Tauranga women’s volleyball and Bay of Plenty’s women’s squash teams as they vie for the Team of the Year honour.

Three-time Official of the Year winner Kelly Hudson from hockey and 2018 winner Greg Rieger from surf life saving once again make their mark in the officials category alongside Glen Jackson – rugby, Joanne Miller – surf life saving, and Sarah Garnett – hockey.

Triathlon features strongly in the Coach of the Year category with Craig Kirkwood and Chris Willett named finalists. They’ll go up against other outstanding coaches from surf life saving, rugby union and synchronised swimming.

Among the secondary school finalists are rising stars in rugby, volleyball, kayaking, netball, sport climbing and BMX.

Finalists and winners for the Service to Sport and Secondary School Service to Sport awards, which recognise individuals for their significant contribution to sport or school sport, will be announced on the awards night.

Finalist for the Junior Sportsman of the Year award Tuhoto-Ariki Pene.

Sport Bay of Plenty sport manager Nick Chamber says the quality of nominations made the judges’ task very difficult.

“The number of nominations reflects the depth of talent we have across the Bay of Plenty and our passion for sport in the region.

“On behalf of Sport Bay of Plenty I’d like to thank all those who took the time to submit a nomination and we look forward to celebrating our sports community at the awards night on November 22.”

Bay of Plenty Sports Awards will be held on Friday November 22 at the Rotorua Energy Events Centre. Tickets are on sale at sportbop.co.nz.

Finalist for the Official of the Year award Kelly Hudson.

Finalist for the Club of the Year award Lake City Athletics Club.

2019 Bay of Plenty Sports Awards Finalists

Bayleys Sportsman of the Year

Sam Cane

Rugby Union

Callum Gilbert

Canoe Slalom

Luke Toomey

Golf

Nathan Harris

Rugby Union

Holland Beckett Law Sportswoman of the Year

Samantha Charlton

Hockey

Rose Keddell

Hockey

Lesley Elder

Rugby Union

Natalie Peat

Surf Life Saving

Eva Morris

Synchronised Swimming

Donelley Sawmillers International Sportsperson of the Year

Peter Burling

Sailing

Sam Meech

Sailing

Luuka Jones

Canoe Slalom

BayTrust Coach of the Year

Craig Kirkwood

Triathlon / Athletics

John Bryant

Surf Life Saving

Clayton McMillan

Rugby Union

Chris Willett

Triathlon

Lara Teixeira Cianciarulo

Synchronised Swimming

Advocate Print Official of the Year

Greg Rieger

Surf Life Saving

Kelly Hudson

Hockey

Sarah Garnett

Hockey

Joanne Miller

Surf Life Saving

Glen Jackson

Rugby Union

University of Waikato Adams Centre for High Performance Team of the Year

Tauranga Women's A Team

Volleyball

NZ Men’s Racing Team

White Water Rafting

Bay Of Plenty Women's Team

Squash

Open Women's Racing Team

White Water Rafting

Vodafone Junior Sportsman of the Year

Hayden Wilde

Triathlon

Tuhoto-Ariki Pene

Mountain Biking - Downhill

Lochlainn O’Connor

Surf Life Saving

Tom Waldin

Sports Climbing

Eves Realty Junior Sportswoman of the Year

Mahina Paul

Rugby 7s

Shinae Carrington

Water Polo

Emma Diprose

Kick Boxing

Ebbett Tauranga Club of the Year

Mount Maunganui Surf Life Saving Club

Surf Life Saving

Te Puna Rugby Club

Rugby

Lake City Athletics Club

Athletics

Rotorua Mountain Biking Club

Mountain Biking

YMCA Open Service to Sport

Embargoed until Sports Awards evening

 

Toi Ohomai Institute of Technology Secondary School Sportswoman of the Year

Kyra Mita

Rotorua Lake High School

Waka Ama / White Water Rafting

Olivia Cummings

Otumoetai College

Cross Country / Triathlon

Megan Williams

John Paul College

BMX

Molly Shivnan

Mount Manganui College

Swimming / Surf Life Saving

Khiarna Williams

Trident High School

Netball / Volleyball

Eloise Sharpe

Tauranga Girls’ College

Underwater Hockey

Toi Ohomai Institute of Technology Secondary School Sportsman of the Year

Jack Egan

Aquinas College

Canoe Slalom

Finn Anderson

Tauranga Boys’ College

Canoe Slalom

Oliver Puchner

Tauranga Boys’ College

Kayaking

Henry Booker

John Paul College

Sport Climbing

Zachary Howe

Tauranga Boys’ College

Underwater Hockey

Jack McManaway

Tauranga Boys’ College

Volleyball

NZCT Secondary School Coach of the Year

Alex Fierro & Sam Thompson

 

Mountain Biking / Cross Country

Kelly Saunders

Otumoetai College

Underwater Hockey

Ben Ormsby

Tauranga Boys’ College

Volleyball

Duncan By De Ley

Tauranga Girls’ College

Rowing

Bay Office Products Depot Secondary School Boys’ Team of the Year

Rotorua Boys' High School

Golf

Tauranga Boys' College

Underwater Hockey

Tauranga Boys' College

Volleyball

Tauranga Boys' College

Kayaking

Bay Cardiology Secondary School Girls’ Team of the Year

Otumoetai College

Underwater Hockey

Otumoetai College

Volleyball

Trident High School

Volleyball

Tauranga Girls’ College

Rowing

 

Aurecon Secondary School Student Contribution to Sport

Amy Brunt

Western Heights High School

Netball / Flipperball / Waterpolo

Lucy Turner

Katikati College

Netball

Michael Jones

Whakatāne High School

Rugby

Marujke Hattingh

Mount Maunganui College

Water Polo / Swimming

BOP Principals Association Secondary School Service to Sport

Embargoed until Sports Awards evening




0 Comments

There are no comments on this article.

Leave a Comment

You must be logged in to make a comment. Login Now